O nás

Zdravíme všechny, kdo k nám na stránky zavítali :-)

Co psát O nás?

Jmenujeme se Borůvkovi. Žijeme na vesnici v domku se zahrádkou. Snažíme se žít tak, jak to cítíme, zodpovědně, udržitelně a pomalu.

Zodpovědně - vůči nám samým, našemu zdraví, zdraví našich dětí, jejich budoucnosti, vůči přírodě. Udržitelně - snažíme se používat věci v domácnosti tak, aby neškodily nám ani přírodě, věci bez chemie, věci, které nejsou na jedno použití, abychom zbytečně netvořili další odpad, nebo alespoň používat věci, které se dají třídit a recyklovat. Pomalu - zhodnocením toho, co ve svém v životě potřebujeme, co chceme zažít a s kým, co chceme vlastnit, co po sobě zanecháme a jak se cítíme…

Už je to několik let zpátky, kdy v naší uspěchané a „spotřební“ době jsme se přestali cítit komfortně. Pociťovali jsme čím dál větší potřebu žít víc v souladu s přírodou, žít zdravěji. Asi jako u většiny lidí náš zájem byl v prvé řadě o zdravější potraviny. Zajímalo nás, co vlastně jíme. Nejen složení nebo původ potravin, ale i jejich pěstování, výroba, zpracování či distribuce. Začal se nám měnit styl nakupování, ze supermarketů jsme přešli k lokálním zemědělcům, bio potravinám. Nořili jsme se do čtení knih s tématikou zdravé stravy, následovali i návštěvy různých vzdělávacích seminářů a kurzů. Z nichž třeba permakulturní pěstování se nám stalo na zahradě velkým koníčkem.

Také jsme si začali uvědomovat další velký problém a tím byl odpad, který se u nás tvořil. Zjistili jsme, že cesta recyklace je fajn, ale lepší je odpadu předcházet. Začali jsme nakupovat v bezobalových obchodech. Bohužel nebyly úplně po ruce a trápila nás uhlíková stopa, kterou jsme tvořili každým nákupem. Tak jsme vytvořili komunitu a nakupujeme hromadně pro více rodin, ať už v bezobalech nebo na farmách. Postupně jsme ale zjišťovali, že to není jen o potravinách, že je to vlastně o celkovém přístupu k životu. Že škodíme sobě i planetě i tím, v čem pereme, čím myjeme sebe, nádobí nebo podlahu. Takže u nás zmizela nejen chemie, ale vlastně i část odpadu, protože nakupujeme přímo od českého výrobce kvalitní koncentráty, v recyklovatelných obalech a ředíme do opakovatelně použitelných nádob. Jednorázové věci u nás nahradily věci opakovaně použitelné či kompostovatelné a recyklovatelné. Plátěné tašky, pytlíky do bezobalu, bee’s wrapy- voskové ubrousky, plátěné kapesníky, bambusové kartáčky, pratelné odličovací tampony, lufa místo klasických houbiček na nádobí...

Posledním bodem, co právě řešíme, je náš šatník. Snažíme se pořizovat oblečení, o kterém víme, že je vyrobeno eticky a je „udržitelné“, upcyklujeme, nakupujeme v sekáčích, vyměňujeme s kamarádkami, a to, co už nevyužijeme, nebo je malé po dětech, putuje dál. S manželem jsme generace, která ještě pamatuje, jak hospodařily naše babičky, jak pěstovaly na zahrádkách bez chemie, rozuměly půdě, uměly o ni pečovat, zavařovaly a zpracovávaly vše, co vypěstovaly. Pamatujeme naše dědečky, kteří uměli vyrábět a opravovat. I my se nyní snažíme vzpomenout si a vracíme se tak nějak zpět ke kořenům. Snažíme se o to, abychom jen nespotřebovávali, abychom nakupovali uvědoměle. Věci, kterými se obklopujeme, máme rádi a přirozeně se tak snažíme o to, aby nám tyto věci sloužily co nejdéle. Používáme selský rozum, řídíme se citem, a pokud to jde, volíme vždy cestu, která je ohleduplnější k nám a k přírodě.

Báli jsme se, že změna našeho životního stylu bude pro nás znamenat zvýšení nákladů, ale léty se ukázalo, že opak je pravdou! Baví nás být inspirací, a proto rádi přijímáme pozvání k besedám, jejichž tématem je právě povídání o našem slow (pomalém) životě

Produkty, které vám nabízíme, nejsou jediné, a možná ani nejlepší na trhu, ale u nás zdomácněly a víme, že jsou české, poctivé, a hlavně že fungují. 

Nezáleží až tak na tom, kde žijete nebo kde pracujete. Vždycky můžete udělat něco proto, abyste se cítili lépe. Cítíte-li to podobně, zkuste doma něco změnit a nemusí to být hned celý váš životní styl, protože jakákoli sebemenší změna má smysl.

Budeme moc rádi, pokud na našich stránkách naleznete inspiraci, nebo vás osloví některý z produktů. Kromě nich postupně budete na stránkách nacházet také návody, odkazy a inspirace na různé výrobky, o které hodláme obohatit i náš obchůdek, a které, tak jako my, můžete třeba doma zkusit vyrábět sami.

Tak to je O nás pro Vás, ze srdce do srdce, všechno :-)

 Borůvky